wtorek, 31 maja 2016

10 sposobów na szparagi!

Kto lubi szparagi ręka w górę! Ja mogę podnieść obie, bo je uwielbiam i zawsze wyczekuję sezonu na te pyszne i zdrowe warzywa. A kiedy już jest, to objadam się nimi bez opamiętania. Sezon zaczynam najprościej i najpyszniej jak się da. Gotuję szparagi z odrobiną masła, a następnie solę i to w zasadzie tyle. Tak jedzone szparagi zawsze otwierają sezon. Później już jest czas na eksperymenty. Oto kilka z nich:

1. Jajecznica ze szparagami i serem korycińskim





















Idealny pomysł śniadaniowy! Jajka i szparagi to połączenie idealne dlatego warto je wypróbować. Dodatkowo to bardzo szybkie i proste śniadanie więc na pewno każdy sobie z nim poradzi.

2. Szparagi z jajkiem w koszulce i sosem holenderskim






















Kolejna propozycja śniadaniowa. Bardzo smaczna, ale odrobinę czasochłonna. Jeśli macie nieco więcej czasu to pomysł dla Was. Jest naprawdę świetne!

3. Pesto ze szparagów






















Jeśli zdarza Wam się tu wpadać, to wiecie, że jestem pestomaniaczką. Najbardziej uwielbiam pesto z rukoli, a moi znajomi śmieją się, że pesto płynie w moich żyłach. Coś w tym jest, bo z czego mogę, przygotowuję pesto. To ze szparagów jest bardzo delikatne i kremowe. Idealne! Jeśli szukacie pomysłów na pesto zapraszam do działu pesto-wariacje.

4. Słoikowa sałatka z hummusem, tuńczykiem, smażoną cebulą i szparagami


























Pyszna, szybka i super smaczna sałatka! Świetnie nadaje się, żeby zabrać ją do pracy czy szkoły (niekoniecznie w słoiku- ale uwielbiam ten sposób). Jedna z moich ulubionych wariacji.

5. Kanapka z wędzonym łososiem, szparagami i jajkiem sadzonym





















Jeżeli macie dość jedzenia kanapki z szynką i serem, to propozycja dla Was. Nie namęczycie się zbyt wiele a poza tym to tylko trzy składniki. A jest naprawdę smacznie i nietypowo.

6. Kanapka z ricottą, grillowanymi szparagami i szynką westfalską






















Uwielbiam kanapki! Ale nie zwykłe. Lubię kombinować. Tą kanapkę przygotowałam podczas warsztatów kulinarnych, a ponieważ wygląda niepozornie, zaskoczyła wielu:)

7. Łosoś w cieście filo że szparagami





















To absolutny hit! Jeśli macie chwilę czasu- naprawdę tylko chwilę, przygotujcie właśnie to danie. Jest genialne. Łosoś i szparagi to prawdziwi przyjaciele:) Kolejny raz..trzy składniki a efekt powalający.

8. Ośmiornica ze szparagami





















Owoce morza to coś, co tygryski lubią najbardziej. Jeśli je lubicie to danie to absolutna petarda. Świetnie sprawdzi się jedzona w dobrym towarzystwie prosto z patelni:)

9. Makaron ze szparagami i parmezanem























Potrzebujecie szybkiego przepisu na szparagi? Oto i on. Zajmuje tyle ile gotuje się makaron. Jest prosty, szybki i smaczny. Czego chcieć więcej?

10. Krem z białych szparagów


























Na koniec krem z białych szparagów. Bardzo delikatna zupa, idealna z grzankami. Prosta i szybka.

Smacznego!

poniedziałek, 30 maja 2016

Ryż z tuńczykiem, pomidorami suszonymi i serem korycińskim

Ostatnio straciłam głowę dla sera korycińskiego. Kombinuję z nim dość mocno. Wrzucam do kanapek, sałatek i dziś wylądował u nas na obiedzie. To danie z serii "super szybkie", bo zajmuje tyle ile gotuje się ryż. Jeśli jeszcze nie próbowaliście sera korycińskiego to zachęcam, spróbujcie i zakochajcie się w nim tak, jak ja:)





















Składniki (na dwie średnio głodne osoby):
100 g ryżu
puszka tuńczyka w kawałkach i w oleju
4 suszone pomidory
ser koryciński
sól- ostrożnie!
pieprz
chili w płatkach
olej do smażenia

Wykonanie:
Ugotuj ryż zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na patelnię wrzuć tuńczyka i pokrojone suszone pomidory. Wymieszaj i smaż wolno przez chwilę. Przypraw solą i pieprzem wg gustu. Gdy ryż będzie gotowy przełóż go na talerz i dodaj tuńczyka z pomidorami. Posyp łatkami chili wg gustu oraz kawałkami sera korycińskiego.  Możesz dodać także świeżą papryczkę chili. 

Smacznego!

niedziela, 29 maja 2016

Focaccia z ziołami i solą morską

Uwielbiam dobre pieczywo z oliwą. Właściwie nie potrzebuję niczego więcej. Bardzo odpowiada mi ten śródziemnomorski pomysł. Niestety, znalezienie dobrego nienapompowanego pieczywa graniczy z cudem. Poza tym zwykły chleb, jakoś mi nie pasuje do rwania go na kawałki i moczenia w oliwie.
Focaccie miałam okazję robić jakiś czas temu (z rozmarynem i oliwkami) i przypadła mi do gustu. A ta wersja, z ziołami i solą, tworzy coś fantastycznego. Idealnie pasuje do tego, żeby utopić ją w oliwie i posypać płatkami chilli. Dodatkowo można ją po prostu potraktować jak bułkę, przekroić i naładować ulubionymi dodatkami. Jest niezrównana z mozzarellą, rukolą i jajkiem na miękko. Po zjedzeniu niemal połowy z oliwą i harrisą (pasta z papryczek chilli) uznałam, że trzeba zrobić coś bardziej twórczego więc zabrałam ją do pracy posmarowaną pastą z oliwek i plastrami awokado. Kocham takie śniadania:)

























Składniki:
120 ml ciepłego mleka
600 g mąki pszennej
25 g drożdży
2 łyżeczki soli (drobnej)
4 łyżki oliwy
2 łyżki ziół (użyłam świeżych- rozmaryn, tymianek, bazylia, oregano)
sól morska
woda

Wykonanie:
Drożdże rozpuść w ciepłym mleku i odstaw na 10 minut do wyrośnięcia. Do miski wsyp mąkę, sól, zioła i rozmaryn. Wymieszaj. Wlej drożdże z mlekiem do mąki, dodaj oliwę i tyle wody aby składniki ciasta się połączyły. Zużyłam mniej więcej szklankę wody. Trzeba wlewać ją stopniowo. Wyrabiaj ciasto do momentu aż będzie gładkie, sprężyste i będzie odchodzić od ręki. Odstaw w ciepłe miejsce przykryte czystą ściereczką na ok godzinę lub gdy podwoi swoją objętość. Blachę do pieczenia (prostokątną) posmaruj oliwą i wyłóż na nią ciasto i posmaruj je oliwą. Posyp solą morską. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni, przez ok 30 minut. Obserwuj żeby się nie spiekła.

Smacznego!

sobota, 28 maja 2016

Owsianka słoikowa z kiwi i porzeczkami

Nie wiem jak u Was, ale u mnie poranki są bardzo napięte. Ćwiczę, ogarniam dziecięcy poranek (no dobrze na pół z M.- ale zawsze), przygotowuję śniadanie dla całej trójki i czasem przygotowuję coś na obiad. Kiedy rano liczy się każda minuta, owsianka słoikowa zdaje się mieć więcej sensu. Rano wystarczy ją po prostu wrzucić do torby i tyle. Jestem od nich zdecydowanie uzależniona. Tym razem wersja z kiwi i gotowanymi porzeczkami, ponieważ dokopałam się do resztek zeszłorocznych. Kolejny raz bardzo udane połączenie.






















Składniki:
słoik
płatki owsiane
łyżeczka nasion chia
kiwi- obrane i pokrojone w plastry lub w kostkę
jogurt grecki
3/4 szklanki porzeczek
syrop klonowy
syrop z agawy

Wykonanie:
Do garnka wrzuć porzeczki i gotuj ok 10 minut aż się rozpadną. Odstaw do wystudzenia. Wsyp (w zależności oczywiście od słoikka) ok 3-4 łyżek płatków na dno słoika. Dodaj nasiona chia i wymieszaj. Wrzuć kiwi, jogurt i na koniec porzeczki. Zakręć słoik i wstaw go do lodówki. Rano wrzuć do torebki:)

Smacznego!

czwartek, 26 maja 2016

Kulki daktylowe

Czasem dopada mnie chęć na coś słodkiego. Tu, teraz, natychmiast. I niby sklepowe przekąski są fajne, bo zwykle wystarczy otworzyć opakowanie, i nie trzeba nic przygotowywać, ale zdecydowałam, że zrobię kulki daktylowe. Wyszło tak z kilku powodów. Po pierwsze planowałam je zrobić już dawno, tylko jakoś się nie składało, a po drugie mój syn nie może jeść właściwie większości słodkości ze sklepu, i mówiąc szczerze, u nas w domu rzadko można znaleźć kupne przekąski i słodycze. Po trzecie i najważniejsze-  zrobienie kulek zajęło nam jakieś 15 minut, to naprawdę super szybka przekąska. Fajna w smaku, a co najfajniejsze możecie kombinować według własnego gustu. Wersji na kulki daktylowe są tysiące, ale ja zdecydowałam się na taką:) Idealnie sprawdziły się jako szybka, słodka przekąska.





















Składniki:
150 daktyli- namocz je w wodzie, jeśli są twarde
garść migdałów (całych bez skórki)
łyżeczka nasion chia
łyżeczka siemienia lnianego
łyżka kakao- ciemnego
łyżeczka oleju kokosowego
mąka kokosowa

Wykonanie:
Zmiksuj migdały, kakao, olej kokosowy, nasiona chia i siemię lniane. Następnie dodaj daktyle i ponownie zmiksuj. Dodaj tyle mąki kokosowej, aby masa łatwo dała się formować w kulki. Każdą kulkę obtocz jeszcze w mące kokosowej- możesz użyć także wiórków kokosowych.

Smacznego!

wtorek, 24 maja 2016

Słoikowa sałatka z hummusem, tuńczykiem, smażoną cebulą i szparagami

Kolejny raz zamykam sałatkę w słoiku, i kolejny raz z dobrym skutkiem. Hummus, tuńczyk, smażona cebula i szparagi. Nie ma nic lepszego! Pakowanie do słoików to naprawdę fajna sprawa. A to połączenie sprawdziło się bardzo dobrze. Słoik poszedł ze mną do pracy, ale w wersji domowej, nie w słoiku sałatka też się sprawdzi. Ważne są dwie rzeczy. Hummus i tuńczyk. Kupny hummus i kiepskiej jakości tuńczyk, dobiją się na smaku i  naprawdę zepsują całą sałatkę. Dlatego warto zrobić hummus samodzielnie i kupić tuńczyka dobrej jakości w kawałkach. 



























Składniki:
słoik
2-3 łyżki klasycznego hummusu
puszka tuńczyka w kawałkach (koniecznie!)
duża cebula
kilka szparagów
olej do smażenia- u mnie ryżowy

Wykonanie:
Szparagi ugotuj na parze (odłam im zdrewniałe końcówki). A gdy będą miękkie pokrój je w kawałki. Cebulę pokrój w półplasterki i podsmaż aż stanie się szklista. Odstaw do wystudzenia. Na dno słoika przełóż hummus, następnie odsączonego tuńczyka, cebulę i szparagi.

Smacznego!

poniedziałek, 23 maja 2016

Kasza jęczmienna z warzywami (szpinak, cukinia, marchewka i burak)

I w końcu jest ciepło! Doczekałam się. Kolorowo na zewnątrz i kolorowo na moim talerzu. Kasza jęczmienna, która jest super zdrowa, a często o niej zapominamy, i do tego warzywa. Dodałam to co znalazłam w lodówce, dlatego śmiało możecie dodać swoje ulubione warzywa. Ja wyszperałam buraka, cukinię, marchewkę i szpinak. Do tego garść przypraw i super smaczne, zdrowie danie gotowe. Zabrałam je do pracy w charakterze lunchu, ale nada się na każdą okazję. Jeśli potrzebujecie mięsa, proszę bardzo! Śmiało dodajcie:)























Składniki (orientacyjnie):
ok 1 szklanka kaszy jęczmiennej
1 duża marchewka
pół średniej cukinii
2 buraki
garść świeżego szpinaku
sól
pieprz
ulubione świeże zioła u mnie tymianek, rozmaryn i bazylia
szczypta chili
olej do smażenia u mnie kokosowy

Wykonanie:
Kaszę ugotuj wg instrukcji na opakowaniu. Marchewkę obierz i pokrój w plastry, lub używając obieraczki do warzyw, w paski. Cukinię pokrój w kawałki, buraka obierz i pokrój w plastry. Buraka smażyłam osobno- nie chciałam, żeby pozostałe warzywa były czerwone i dorzuciłam do niego szczyptę chili:) Podsmaż wszystkie warzywa na patelni na odrobinie oleju, aż zmiękną. Na koniec wrzuć szpinak. Przypraw wszystko ziołami, solą i pieprzem. Wymieszaj warzywa z kaszą i ewentualnie dodaj więcej przypraw. 

Smacznego!

czwartek, 19 maja 2016

Drożdżowe gofry czekoladowe z karmelizowanym jabłkiem

Mam taką małą fantazję... Widzę oczami wyobraźni, jak wyrzucam moją gofrownicę przez balkon, a ona roztrzaskuje się na ulicy, i jeszcze dla pewności, przejeżdża po niej tir.. Ta wizja jest uzasadniona... Nie mogę z nią dojść do ładu.. Raz pali, raz gofry są niedopieczone. Trudna jest nasza współpraca.. Kupiliśmy ją jakiś czas temu, przypadkiem. Mój M. przechodził obok sprzętów kuchennych i wpadła mu w oko gofrownica. Chciał kupić dobrą, fajną gofrownicę. I wtedy do akcji wkroczyłam ja.. Że po co, że może nie będę potrafiła ich zrobić, że może nie będziemy ich lubić. Nie wiem, co sobie wtedy myślałam.. No bo, do diaska, kto nie lubi gofrów? Zgodziłam się na zakup średniej jakości gofrownicy, i niestety, nie dość, że okazało się, że uwielbiamy gofry, to jeszcze gofrownica jest średnia we współpracy. A, że jestem w gruncie rzeczy bardzo ckliwa, szkoda mi ją wywalić. I tak czekam, która z nas straci cierpliwość.. gofrownica i się rozkraczy totalnie czy też ja.. i wizja stanie się realna.. Póki co, czekoladowe gofry drożdżowe- (pyszne!) z karmelizowanym jabłkiem.





















Składniki:
2 szklanki mąki
ok szklanka ciepłego mleka (lub nieco więcej)
1 jajko
25 g świeżych drożdży
2 łyżki cukru
łyżka ciemnego kakao
50 g roztopionego i ostudzonego masła

do podania: karmelizowane jabłka- lub inne owoce, bita śmietana, owoce, dżem, jogurt, cukier puder

Wykonanie:
Drożdże przełóż do miski zalej połową szklanki ciepłego mleka (nie gorącego!) i zasyp łyżką cukru. Odstaw na 20 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie dodaj pozostałe składniki i wymieszaj. Możesz dodać nieco więcej mleka jeśli masa jest zbyt zbita (lub mąki jeśli zbyt rzadka). Piecz gofry w gofrownicy i podawaj z ulubionymi dodatkami.

Smacznego!

środa, 18 maja 2016

Pomidory faszerowane ziołami i mozzarellą

Kiedyś będzie ciepło. Kiedyś przyjdzie lato. Naprawdę! Bardzo, bardzo mocno w to wierzę. Sezon na pomidory co prawda jeszcze przed nami, ale zachciało mi się odrobiny słońca i smaku pomidorów. Zapiekłam je więc z mozzarellą i świeżymi ziołami. Pomysł okazał się lepszy niż dobry i myślę, że w sezonie pomidorowym to będzie jedno z najczęściej przyrządzanych dań. I na chwilę zrobiło się słonecznie:)






















Składniki:
4 średnie pomidory
kulka mozzarelli
świeże zioła (u mnie rozmaryn, bazylia, mięta i tymianek- ok 2-3 łyżek łącznie)
sól
pieprz

Wykonanie:
Odetnij każdemu pomidorowi "czapeczkę" z szypułką. Wydrąż środek za pomocą łyżeczki. Zachowaj go. Mozzarellę pokrój w kawałki. Zioła umyj i posiekaj. Środek pomidora pokrój i wymieszaj z mozzarellą i ziołami. Farszem napełnij pomidory. Przykryj "czapeczką" i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni na 15-20 minut.  

wtorek, 17 maja 2016

Pesto ze szparagów/ Pasta ze szparagów

Pomysł na pastę ze szparagów wypatrzyłam u Magdy, i od razu wiedziałam, że zrobię coś podobnego. Co prawda trochę majstrowałam przy tym przepisie, ale myślę, że moja wersja też jest niezła. Wyszło mi coś na kształt pesto. A czy pesto może nie być super smaczne? Nie może! Tak więc.. pasta jest naprawdę świetna. Idealnie sprawdzi się do kanapek, choć ja posmarowałam nią wytrawne naleśniki. Można traktować ją po prostu jak pesto:)





















Składniki:
pół pęczka zielonych szparagów- ugotowanych!
garść orzechów nerkowca
1- 2 ząbki czosnku
sól
pieprz
oliwa (u mnie olej z ostropestu)
łyżka startego parmezanu

Wykonanie:
Nic prostszego:) Wszystkie składniki zmiksuj na gładką pastę. Przypraw do smaku.

Smacznego!



poniedziałek, 16 maja 2016

Kanapka z awokado, bryndzą i szynką szwarcwaldzką

Ostatnio ludzie pytają mnie kiedy i ile ćwiczę. A kiedy odpowiadam, zaczyna dziać się coś zabawnego. Słyszę "ćwiczysz, bo masz czas". Uśmiecham się wtedy do siebie i nie komentuję. Dlaczego? Po pierwsze to naprawdę zabawne, i tłumaczenia są bez sensu, a po drugie, bo to nie do końca tak działa. Znam ludzi którzy są bardzo zajęci, ogarniają tysiące rzeczy i ćwiczą. Bo chcą. Znam też takich, którzy mają mnóstwo czasu i nie ćwiczą. Bo nie chcą. Wszystko niestety jest w głowie i jest kwestią nastawienia i chęci. Tylko tyle. Niektórzy po prostu sami przed sobą, próbują się wytłumaczyć. To też bez sensu. No bo czy ktoś tego oczekuje? Ja wstaję rano. Bo chcę. Nikogo nie zmuszam, nie oceniam i nie komentuję. Każdy robi tak, jak lubi. Podobnie jest z gotowaniem. Bardzo często słyszę, że gotuję, bo mam czas:) A to właśnie jest na odwrót. Nie mogę przeforsować nastawienia. że obranie i ugotowanie ziemniaków i tłuczenie kotleta, trwa dłużej, niż wrzucenie krewetek na patelnię i ugotowanie makaronu. Tak to już jest. Pewnych stereotypów nie da się obalić. Dlatego zamiast robić sobie zwykłą kanapkę z szynką i żółtym serem, w tym samym czasie robię kanapkę z awokado, bryndzy i szynki szwarcwaldzkiej. Wszystko to naprawdę kwestia nastawienia, chęci i wyboru. Niestety:)




















Składniki (na 2 kanapki)
pieczywo
pół awokado
4 plasterki szynki szwarcwaldzkiej
kawałek bryndzy
olej sezamowy- opcjonalnie, ale polecam

Wykonanie:
Jeśli masz ochotę (i czas :D ) zrób z chleba grzanki. Awokado pokrój w plasterki. Ułóż je na kromkach, bryndzę rozkrusz i posyp nią kanapki. Ułóż po 2 plasterki szynki na każdej kanapce. Jeśli masz ochotę skrop olejem sezamowym.

Smacznego!

niedziela, 15 maja 2016

Sałatka słoikowa (seler naciowy, papryka, ogórek, ser koryciński, cukinia i pesto)

No i stało się! Zamiast owsianki wpakowałam do słoika sałatkę. Efekt? Zgodnie z zamierzeniem, powstało bardzo fajne danie. Idealne do pracy czy szkoły. Smaczne i zdrowe. Jestem zachwycona:)






















Składniki:
1 łodyga selera naciowego
pół papryki
pół ogórka
ser koryciński
kawałek cukinii
pesto z rukoli
słoik

Wykonanie:
Seler pokrój w plastry, paprykę oraz ogórka w kawałki, cukinię sposobem julienne (długie i cienkie słupki). Na dno słoika wlej odrobinę pesto. Następnie układaj warstwami składniki: seler naciowy, paprykę ogórka, kawałki sera i cukinię. Sałatkę możesz przygotować dzień wcześniej i wstawić do lodówki. Oczywiście nie trzeba jej robić tylko w słoiku.

Smacznego!

piątek, 13 maja 2016

Placki rozmarynowe z hummusem, fetą i warzywami (rukola, pieczony burak, papryka)

Od miesiąca wstaję rano i ćwiczę jogę. Przez 30 minut. To dla mnie bardzo zaskakujące zjawisko. Wstaję sama, z własnej nieprzymuszonej woli. To o tyle dziwne, że jestem typem ,który rzadko wychodzi z łóżka z własnej woli, i robi to tylko wtedy, kiedy naprawdę musi. Kocham spać! A teraz wstaję i ćwiczę. I naprawdę mi się chce! Wcześniej wolałam wieczorne sesje, ale zdarzało się, że byłam zmęczona, albo było coś innego do zrobienia. Zamieniłam wieczorne sesje na poranne i jest super. Widzę rezultaty i chyba to też motywuje mnie do wstawania. A poza tym, lubię ten spokój w domu o poranku. Cisza, mata, koktajl i ja:) Dzięki temu, że wstaję wcześniej, mam czas na wiele rzeczy np. przygotowanie śniadania dla wszystkich. Tych placków nie przygotowałam dziś rano, tylko wczoraj. Buraki zresztą też. Rano wszystko zwinęłam i zabraliśmy je do pracy. Placki najlepiej przechowywać pod przykryciem, inaczej obeschną, i będzie problem ze zwijaniem:)

 Jeśli zostanie Wam jakiś placek polecam wykorzystać go z ajvarem i jajkiem sadzonym (przepis tutaj).





















Składniki:
na chlebki:
100 g mąki
pół łyżeczki soli- użyłam soli himalajskiej
pół łyżeczki cukru
pół łyżeczki suszonego rozmarynu
75 g jogurtu greckiego
łyżka oliwy
ewentualnie woda


dodatkowo:

hummus z tego przepisu
papryka czerwona
rukola
feta
pieczony burak

Wykonanie:

Składniki na ciasto połącz w misce. Wyrób aż powstanie gładkie ciasto. Odstaw je na 20 minut. Po tym czasie podziel na 4 części, rozwałkuj i smaż na suchej patelni, aż powstaną brązowe plamki. Smaż je z obu stron. Każdy placek posmaruj hummusem, rozłóż pokrojoną paprykę, rukolę, kawałki fety i buraka. Zwiń w rulon- tak jak tortillę.

Smacznego!

środa, 11 maja 2016

Makaron z krewetkami i cukinią

Owoce morza to dla mnie obiad awaryjny. Szybki do przygotowania i smaczny. Idealny. A co mamy dziś? Trzy składniki i trochę przypraw. Prostota i minimalizm. A efekt niesamowity. 





















Składniki:
ok 100 g makaronu- użyłam makaronu chow mein
200 g krewetek koktajlowych
2 małe cukinie 
50 g masła
pół łyżeczki płatków chili (można dodać pół papryczki chili lub odrobinę chili w proszku)
2 ząbki czosnku
sól
pieprz
świeża kolendra

Wykonanie:
Przygotuj makaron wg instrukcji na opakowaniu. W tym czasie krewetki podsmaż na oliwie przez mniej więcej 3 minuty. Cukinię obierz, pokrój w ćwiartki i dorzuć do krewetek. Dodaj płatki chili i czosnek przeciśnięty przez praskę. Podsmażaj chwilę, aż cukinia zmięknie. Gdy woda zacznie się gotować, wrzuć makaron i ugotuj go al dente. Odcedź. Wrzuć go do krewetek i cukinii. Dodaj masło i wymieszaj. Przypraw do smaku. Posyp kolendrą.

Smacznego!  

Twarożek z owocami i orzechami

Jeżeli ktoś mnie zapyta czy jest coś, czego jeszcze nie wpakowałam do słoika i nie zabrałam do pracy, odpowiem, że miliony rzeczy i że dopiero się rozkręcam. Tym razem padło nie na płatki, a na twarożek, owoce, orzechy i syrop z agawy. Pyszne, słodko i zdrowo.Ten twarożek "chodził" za mną od dłuższego czasu. Uwielbiam serek biały z cebulą lub szczypiorkiem albo, co może wydać się dziwne, z orzechami laskowymi i czosnkiem. Dziś wrzuciłam owoce i orzechy, i to bardzo dobry pomysł. Łapiecie?





















Składniki:
250 g twarożku
garść orzechów laskowych/nerkowca lub innych
ok. łyżka jogurtu naturalnego
pół banana
1 kiwi
syrop z agawy lub miód
słoik- jeśli planujesz zabrać serek do pracy

Wykonanie:
Serek przełóż do miseczki. Pokrój orzechy w kawałki ulubionej grubości. Wymieszaj z serkiem. Jeśli masa jest zbyt gęsta, dodaj jogurt. Banana pokrój w plastry, a kiwi w kawałki. Na dno słoiczka wyłóż serek z orzechami, a na to ułóż owoce i polej syropem z agawy.

Smacznego!

wtorek, 10 maja 2016

Wytrawne gofry z awokado i bryndzą

Lubicie gofry w słodkiej wersji? Pewnie, że tak! Kto nie lubi:) Ale o ile wersja słodka jest znana i lubiana, o tyle gofry w wytrawnej wersji ciągle jeszcze walczą o uwagę. Coraz lepiej im wychodzi, ale jeszcze trochę pracy przed nimi:) Ja od jakiegoś czasu wolę wersję wytrawną. Dość mocno kombinuję i zdarza mi się nawet wrzucić gofry do tostera następnego dnia- i muszę przyznać, że są wtedy całkiem niezłe. Dzisiaj dodałam do swoich awokado i bryndzę- bo uwielbiam ten ser, a całość posypałam odrobiną chili i skropiłam olejem sezamowym. Pyszności!























Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
2 szklanki mleka
2 jajka
pół łyżeczki soli (płaskiej)
szczypta pieprzu
świeży lub suszony rozmaryn -ok pół łyżeczki
łyżeczka proszku do pieczenia
1/4 szklanki oleju o neutralnym smaku i zapachu

Wykonanie:
W misce wymieszaj mąkę, mleko, sól, pieprz, rozmaryn, proszek do pieczenia i olej. Żółtka oddziel od białek. Żółtka dodaj do ciasta, i wymieszaj, a białka ubij na sztywną pianę. Delikatnie wmieszaj białka do ciasta. Rozgrzej gofrownicę i smaż gofry aż będą rumiane. Gdy gofry będą upieczone, na każdym rozłóż po kilka plasterków awokado i posyp bryndzą. Skrop oliwą/ olejem i posyp chili.

Smacznego!

poniedziałek, 9 maja 2016

Koktajl z jarmużu, kiwi i zielonym jęczmieniem

Kolejny szalony weekend za nami. Dużo przejechanych kilometrów, mnóstwo pysznego jedzenia i naprawdę dobrze spędzony czas. Jedyny problem jest taki, że dwa dni obżarstwa, nie mogą wyjść na dobre. Dlatego od rana rozpoczęłam oczyszczanie. Szybki, prosty i bardzo zdrowy koktajl. Użyłam jarmużu, kiwi i zielonego jęczmienia- znacie ten wynalazek? Ja od jakiegoś czasu dorzucam go np. do koktajli. Myślę, że po ciężkim weekendzie, to doskonałe rozwiązanie:)




























Składniki:
garść jarmużu
2 kiwi
woda mineralna
łyżeczka zielonego jarmużu

Wykonanie:
Wszystkie składniki wrzuć do miksera i zmiksuj do uzyskania gładkiej konsystencji. Dodaj tyle wody aby uzyskać konsystencję którą lubisz.

Na zdrowie!

sobota, 7 maja 2016

Jajecznica z zielonymi szparagami i serem korycińskim

Zastanawiałam się czy w ogóle umieszczać ten śniadaniowy pomysł. Bo to takie proste. Nie nazwałabym tego nawet przepisem, bo to przecież tylko trzy składniki, ale jest tak pysznie, że doszłam do wniosku że warto. Wcale nie trzeba wielu składników żeby stworzyć naprawdę smaczne i szybkie śniadanie. A dobre jedzenie poprawia humor. Przygotuj więc sobie taką jajecznicę na śniadanie i niech Twój dzień będzie dobry:)





















Składniki (dla 2 osób):
5 jajek 
8-10 zielonych szparagów
kawałek sera korycińskiego
łyżeczka masła
sól
pieprz

Wykonanie:
Odłam ze szparagów zdrewniały koniec (weź każdy do ręki i lekko wygnij- sam odłamie się w odpowiednim miejscu) i umyj. Pokrój je na kawałki pozostawiając całą główkę. Na patelnię wrzuć masło, a gdy się rozpuści wrzuć szparagi. Smaż je często miesząc. Jajka rozbij do miseczki. Przypraw solą i pieprzem. Dodaj pokruszony ser i lekko wymieszaj. Gdy szparagi będą już miękkie, wlej jajka na patelnię. Smaż do uzyskania ulubionej konsystencji. Podawaj od razu po przygotowaniu.

Smacznego!

czwartek, 5 maja 2016

Sałatka z rzodkiewką z sosem miętowym

Bardzo lubię podjadać rzodkiewki. Tak po prostu bez żadnych zbędnych dodatków. Są idealny do podgryzania. Nigdy wcześniej nie potrzebowałam dodawać do nich niczego więcej. No ale.. jak to czasem bywa, przychodzi chęć na zmiany:) Nie zrobiłam nic wielkiego, jedynie dodałam do nich sos miętowy. I wystarczyło. Rzodkiewki nabrały innego, bardziej wyrazistego i orzeźwiającego smaku. Jak dla mnie bomba:)





















Składniki:
3 pęczki rzodkiewek

sos:
garść mięty
cienki plasterek imbiru
szczypta soli
szczypta cukru trzcinowego
szczypta pieprzu
oliwa lub olej (u mnie olej sezamowy)
chili

Wykonanie:
Rzodkiewki pokrój w plastry. Rozłóż je na talerzu. Przygotuj sos. Do moździerza wrzuć wszystkie składniki na sos. Utrzyj wszystko. W razie potrzeby dodaj więcej oleju, tak aby sos był nieco rzadszy. Polej sosem sałatkę.

Smacznego!

środa, 4 maja 2016

Owsianka czekoladowa

Wiem, że ostatnio szaleję z tymi słoikowymi owsiankami, ale czy to nie jest cudowny pomysł? Zdecydowanie jest! Nie tylko zdrowy i pyszny, ale co najważniejsze szybki. Wszystko przygotowuję wieczorem, a rano mam gotowe śniadanie. Zwykle używałam płatków owsianych, ale wczoraj wpakowałam płatki żytnie. Nie zalałam ich mlekiem tylko dodałam jogurt i myślę, że ten pomysł też jest niezły. Użyłam karobu i gorzkiej czekolady, ale tę kwestię pozostawiam Wam- spokojnie można użyć kakao i ulubionej czekolady. Nie podaję dokładnych proporcji- zależeć będą od słoika i własnych preferencji:) Czekolada na śniadanie? Absolutnie tak!




















Składniki:
słoik
płatki żytnie
łyżeczka nasion chia
łyżeczka amarantusa
jogurt naturalny
karob lub kakao
syrop z agawy lub miód
gorzka czekolada

Wykonanie:
Mniej więcej do 3/4 wysokości słoika wsyp płatki. Dodaj nasiona chia i amarantus, zalej jogurtem i polej karobem (jeśli masz go w wersji płynnej) jeśli używasz kakao, możesz posypać nim jogurt lub wcześniej wymieszać je razem. Polej syropem z agawy. Posyp pokruszoną gorzką czekoladą. Wstaw na noc do lodówki i nie zapomnij o swoim śniadaniu rano:)

Smacznego!

wtorek, 3 maja 2016

Pyszne i proste bułki hamburgerowe

Uwielbiam domowe hamburgery, Ale o ile sama przygotowywałam wszystkie składniki, o tyle zawsze kupowałam bułki. Z lenistwa, z braku sprawdzonego przepisu... Zawsze gdzieś z tyłu głowy miałam myśli, że to przecież nie jest trudne i mogłabym to zrobić. Ale na przemyśleniach się kończyło. W końcu zostałam postawiona przed faktem dokonanym. Zaprosiłam znajomych na tajskie burgery. I wszystko byłoby super, gdyby nie jeden drobny szczegół. 1-ego maja sklepy są zamknięte, A będąc dzień wcześniej w sklepie, po prostu zapomniałam o tych nieszczęsnych bułkach. Cóż pozostało mi zrobić? Przygotować bułki w domu. Efekt okazał się naprawdę dobry. Bułki są świetne. Puszyste, smaczne i w gruncie rzeczy dość szybkie do przygotowania. Nie jestem pewna czy wrócę do kupowania bułek hamburgerowych. Przygotowanie tych jest naprawdę banalne, nie mówiąc już o tym, że skład sklepowych bułek pozostawia wiele do życzenia..






















Składniki:
650 - 680 g mąki pszennej
szklanka ciepłego mleka
ok szklanka cieplej wody
30 g świeżych drożdży
plaska łyżeczka soli
łyżeczka cukru
żółtko
sezam

Wykonanie:
Do malej miseczki rozkrusz drożdże, zasyp je cukrem i odstaw na 15 minut aż lekko wyrośnie. W misce połącz ze sobą mąkę, sól, zaczyn, i resztę mleka. Wymieszaj i dodaj tyle wody aby ciasto zaczęło odstawać od reki. Wyrabiaj na podsypanym mąką blacie, aż będzie gładkie i elastyczne. Przełóż do miski, przykryj czystą ściereczką i odstaw na ok 1 godzinę lub aż podwoi objętość. Po tym czasie uformuj bułeczki. Ułóż je na blaszce do pieczenia i pozostaw jeszcze na ok 15-20 minut do wyrośnięcia. Następnie każdą bułkę posmaruj roztrzepanym jajkiem i posyp sezamem. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piecz przez ok 15 minut- aż bułki będą rumiane. 

Smacznego!

niedziela, 1 maja 2016

6 pomysłów na grilla cz.2- owoce, warzywa i inne

Jak Wam mija majówka? Mam nadzieję, że przyjemnie:) I pogoda pozwoliła nie tylko na grillowanie, ale przede wszystkim na odpoczynek. W ostatnim poście (tutaj) zebrałam wszystkie przepisy na dania mięsne z grilla. Ale przecież grill to nie tylko mięso. Od dawna o tym wiemy. Grillujemy warzywa i owoce i jesteśmy coraz bardziej chętni do tego, żeby eksperymentować. Dziś 6 pysznych przepisów na dania bez mięsa. Gotowi? 

1. Sałatka z grillowanymi cukiniami




















Pyszna, szybka sałatka przygotowana z dwóch rodzajów cukinii. Można zjeść ją jako osobne danie lub jako dodatek do grilla.

2. Zapiekany na grillu ser pleśniowy




















Zamykamy oczy i nie patrzymy na kalorie! Ten ser jest obłędnie pyszny! Z chrupiącą bagietką i lampką dobrego wina będzie rewelacyjnym pomysłem na spotkanie ze znajomymi.

3. Mango i arbuz z grilla




















Lubicie grillowanego banana z czekoladą? Ale na bananie świat się ni kończy. Spróbujcie tego deseru z grilla, a miło się zaskoczycie! Sos zabaione dopełnia całości i jest przepyszny!

4. Sałatka z buraków




















Kolejny pomysł na sałatkę z grilla. Używamy buraków i mozzarelli. Mozzarella pod wpływem ciepłego buraka, zaczyna się lekko rozpuszczać, a dodatek orzechów sprawia, że całość przyjemnie chrupie.

5. Grillowana kanapka




















Nie byłabym sobą gdybym nie próbowała zgrillować kanapki. Mozzarella, pesto z rukoli i szynka szwarcwaldzka- trzy składniki a efekt naprawdę świetny. Wart wypróbowania.

6. Grillowane warzywa




















Jeżeli zdarzy Wam się zgrillować zbyt dużo warzyw nic straconego! Wystarczy dodać do nich trochę ziół i ser feta i zmajstrować sobie tą sałatkę. Można także przygotować pastę z dowolnych pieczonych warzyw z tego przepisu.

Smacznego!